Hogyan szelektáljunk, szortírozzunk? – A Konmari-módszer környezettudatosabban
Nem tudod becsukni a szekrényed ajtaját? Káoszban és rendetlenségben öltözöl minden reggel? Itt az ideje, hogy visszavedd az uralmat a gardróbod felett – egy alapos szelektálással és rendrakással!

Tippjeinkkel közelebb kerülsz az álomgardróbodhoz, amelyben minden olyan átlátható és rendezett, hogy nemcsak stresszmentes, hanem öröm a reggeli készülődés. Ha csak olyan ruhák vannak a szekrényedben, amelyeket szeretsz, akkor kevesebb idő alatt döntesz az aznapi szettedről.
A ruhák kiválogatását ajánlott minden szezonváltáskor elvégezni, de legalább évente kétszer. A gardróbod méretétől függ, hogy meddig fog tartani, érdemes legalább egy délutánt rászánni.
A szelektálás menete:
1. Mindent vegyél ki a szekrényedből!
Ha tárolsz a gardróbodban más tárgyakat, könyveket, sportszereket stb., akkor keress más helyet nekik. A szekrényedben csak ruhák, kiegészítők és cipők legyenek! Használhatsz ruhaállványt, vagy halmozhatod az ágyra is a ruhákat. Ha egyszerre megterhelőnek érzed, akkor haladj kategóriánként, például az egyik nap válogasd ki a farmereket vagy a cipőket.
2. Fogj meg minden egyes darabot és gondold át a következő kérdéseket:
- Szoktad hordani?
- Kényelmes?
- Megfelelő a méret?
- Bőrbarát anyagból van?
- Jól áll a testalkatodhoz?
- Van rajta valamilyen hiba (lyuk, folt, hiányzó gomb stb.)?
- Több hasonló darabod is van?
- Érzelmileg kötődsz hozzá?
3. Rendezd a ruhákat kategóriákba!
Megtartom:
- Szereted, gyakran hordod, kényelmes és jó a méret.
- Szereted, alkalmanként hordod, kényelmes és jó a méret.
- Nem szereted, de szükséged van rá.
- Duplikációk: ha hetente például háromszor is viselsz fehér pólót, akkor egy kevés lesz. Ha kényelmes, akkor tarts meg több darabot is, jól fog jönni, ha valamelyiket elhasználtad.
A gardróbon kívül tárolom:
Hogy nehogy megbánás legyen a vége, azokat a ruhákat, amelyekről nehezen döntesz, először csak pakold el, ne legyenek szem előtt. Ha véget ért a szezon és egyszer sem nyúltál az adott darabért, akkor ideje elbúcsúznod tőle. Ha van helyed, akkor a szentimentális darabokat (esküvői ruha, szeretett személytől kapott, örökölt darabok) tárold a szekrényeden kívül, például egy üres bőröndben vagy egy dobozban. A gardróbodban csak annak van helye, amit viselsz is. Arra figyelj, hogy a szentimentális dobozodban ne legyen több 5-6 darabnál.
Elajándékozom:
- Kényelmetlen ruhák.
- Olyan cipők, amelyekben nem tudsz járni.
- Kellemetlen anyagú ruhák.
- Nem áll jól, nem a stílusod.
- Nem illeszkedik az életmódodhoz.
Eladom:
- Bármi, amit nem tudtál vagy nem akartál elajándékozni.
- Olyan dolgok, amelyeket még soha nem viseltél, címkés ruhák.
- Értékesebb, márkás, designer darabok.
Újrahasznosítom:
A javíthatatlan, foltos, lyukas ruhákat szétvághatod és felhasználhatod takarításhoz, portörléshez vagy elviheted textilgyűjtő helyekre. A szemétbe dobás nem opció. A megunt ruháknak nem a kommunális hulladékban a helye.
4. A megmarad ruhákat rendezd szezononként!
A szezonon kívüli ruhákat tárold a gardróbon kívül, dobozokban, vákuumzsákokban, ágyneműtartóban, előszobaszekrényben stb. Így átláthatóbb lesz a gardróbod és csak az lesz szem előtt, ami az időjárásnak megfelelő viselet.
5. Mielőtt visszapakolnál, takarítsd ki a szekrényed!
Töröld át nedves ruhával a polcokat, síneket, majd porszívózd ki alaposan.
6. A megmaradt ruhákból állíts össze új outfiteket!
Készíts olyan kombinációkat, amelyekkel még többet hozhatsz ki a ruháidból. Látni fogod így azt is, hogy hiányzik-e valami a gardróbodból.
7. Pakold vissza a ruhákat!
Kategóriák és azon belül színek (a világostól a sötétig) szerint rendezd el a ruhákat. Figyelj arra, hogy mit érdemes vállfára tenni és mit érdemes hajtogatni. Minden legyen tiszta és kivasalva.
8. Amire nincs szükséged, ne tartogasd!
Azokat a ruhákat, amelyeket elajándékozol, csomagold be és a lehető leghamarabb add tovább. Az eladni kívánt ruhákat fotózd le és töltsd fel online oldalakra.

Előtte – utána (Simply Spaced)