Őszi kapszulagardrób alapdarabok I. rész

Szerinted túl korai elkezdeni az őszi gardrób tervezését? Amikor ezt a bejegyzést elkezdtem írni, 30 fok volt árnyékban, de két hét és itt a szeptember, közeleg a lehűlés. Egyrészt szomorú is vagyok, mert megint gyorsan eltelt a nyár, másrészt az őszi divat mindig több lehetőséggel kecsegtet és a születésnapom is ősszel van.

Olvass tovább, mert ebben a posztban 3 klasszikus őszi kapszulagardrób-alapdarabot mutatok be:
a tökéletes bőrdzsekit, a klasszikus ballonkabátot és az őszi blézert. Ezek a darabok nem hiányozhatnak a te őszi ruhatáradból sem!

Őszi kapszulagardrób alapdarabok

1. A tökéletes bőrdzseki

Az illeszkedés

Mivel a bőrdzsekit nem könnyű méretre igazíttatni (lehet persze, de drágább), így kulcsfontosságú, hogy tökéletesen illeszkedjen a testedhez. Mielőtt megveszed, gondold át, hogy mivel fogod viselni. Ha vastagabb, chunky pulóverekkel, akkor válassz nagyobb méretet. Ha ingekkel és vékonyabb kötött pulóverekkel, akkor maradj a szokásos méretednél. Amikor felpróbálod, mozogj benne, emeld fel a karod. Ha azt tervezed, hogy csak nyitottan viseled, akkor mellben lehet kicsit szűkebb és nem lényeges, hogy össze tudd cipzározni. Ruhákhoz és tunikákhoz több testalkatnál is rendkívül előnyös egy szűkebb crop bőrdzseki. Azt ne feledd azonban, hogy ekkor limitálod a lehetőségeid. Ha csak egy dzsekid van, az legyen becipzározható.

Olyat keress, amely se nem szűk, se nem bő vállban, pont a természetes vállvonaladnál, a vállcsontodnál végződik. A másik fontos terület az ujjhossz. Ha petite méret vagy, nehezebb lesz megfelelőt találni, de nem lehetetlen. Az ideális ujjhossz leengedett karnál a csuklód alá ér, de nem ér túl a hüvelykujjad ízületénél. Ha magas vagy, hosszú a karod, arra figyelj, hogy ne érjen a csuklód fölé a dzseki ujja leengedett karnál, mert akkor olyan hatást kelt, mintha kinőtted volna.

Jól illeszkedő bőrdzseki
Bővebb (alá lehet öltözni), de még jól illeszkedő bőrdzseki
A fazon

A következő fazonok mind klasszikus stílusúak, és az ízlésedtől és a testalkatodtól függ, hogy melyik lesz az ideális a számodra. A legtöbb gardróbba a biker/moto dzseki illeszthető be a legkönnyebben. Ha egy kabátod van, érdemes a motoros fazont választani.

Megjegyzés: Ebben a válogatásban csak dzsekik szerepelnek, a divatos bőr ingdzseki, a hosszabb bőrkabát, a bőr blézer nem számít alapdarabnak.

Nézzük meg az összes típust részletesen!

A biker/moto dzseki igazi klasszikus, a motoros ruházat inspirálta. Aszimmetrikus cipzárral, derékpánttal- vagy övvel és lehajtható, gombolható hajtókákkal rendelkezik. Számtalan stílusú moto dzsekivel találkozhatsz a boltok kínálatában. A minimalista, letisztult kabátokon kevés a díszítés, a fém kellék (cipzár, gombok, csatok, stb.), így könnyedén beilleszthetők a gardróbba, jobban kihasználható alapdarabnak számítanak, mint a több részlettel rendelkező társaik.

Az aviator dzsekit pilóták a barna bőrkabátjáról mintázták. Báránybőr gallérral, bőr vagy kötött mandzsettával, elülső zsebekkel és cipzárral látták el. A lazább, casual stílushoz passzol. Enyhébb időben akár télen is viselhető, mivel bélelve van, melegen tart.

A racer dzseki állógallérral és a test vonalát követő szabással emeli ki az alakod. Gyakran egy kis cipzáras zsebet helyeznek el a mellkas egyik oldalán. Beépíthető bármilyen stílusba, de azt vedd számításba, hogy egy kissé casual hatású lesz tőle minden szetted.

A bomber dzseki széles, elasztikus derékpánttal és kézelőkkel rendelkezik, valamint szimmetrikus cipzárral. A gallér többnyire szövetből készült és álló, de hegyes is lehet. A lazább stílushoz illik és nem ajánlott minden testalkathoz, mert volument ad a felsőtesthez.

A trucker, más néven kamionos dzseki jellemzően hegyes gallérral és gombos záródással rendelkezik, és hagyományosan farmerből vagy vászonból készül, de bőrből is találhatsz ilyen fazont. Passzolhat a tomboy és a boho stílushoz is, utóbbihoz velúrban.

Klasszikus moto bőrdzseki részletgazdag fém kellékekkel
Moto dzseki minimalista részletekkel
Klasszikus aviator dzseki
Crop fazonú racer dzseki
Klasszikus bomber dzseki elasztikus szegélyekkel
Klasszikus bőr trucker dzseki
A szín

A klasszikus fekete bőrdzseki egyértelműen a leguniverzálisabb alapdarab. Mindennel kombinálható, sokrétűbben kihasználható, mint egy színes kabát. A felülete lehet fényes vagy matt, de arra figyelj, hogy ha túl fényes a kabát, olcsóbb hatást kelthet (gondolj a lakkbőrre).

Ha feketéd már van, és illik a stílusodhoz, akkor jöhetnek a színes és világos darabok. A barna, a sötétkék, a bordó, a szürke és a fehér/ekrü semleges színként használható, de a világos árnyalatokkal érdemes vigyázni, hamarabb koszolódnak.

Matt fekete
Fényes fekete
Sötétbarna
Karamell
Navy
Bordó
Szürke
Fehér
A kellékek színe

A kellékek mérete mellett érdemes jól átgondolni a színüket is. A cipzár, gombok, patentok, csatok, övcsatok, stb. árnyalata jelentősen befolyásolja, mennyire könnyen lehet majd a dzsekit kombinálni. A régi szabály már nem érvényes, természetesen lehet a fémeket keverni. Azt érdemes azonban elkerülni, hogy két hangsúlyos fém részletet is használjunk egy outfiten belül. Ha sok az ezüst fém részlet egy kabáton és ezt egy vastag arany láncos táskával kombináljuk, az összkép nem lesz stílusos lesz. Egy kevés fém részlettel rendelkező dzseki a legjobb befektetés.

Ezüst
Fekete
Arany
Réz
Bronz
Rózsa-arany
Az anyag

A saját preferenciáid és világnézeted alapján döntsd el, hogy milyen anyagból készüljön a dzsekid. Azt tartsd szem előtt, hogy az olcsó műbőr nem tartós, hamar be fog repedni és a lebomlási ideje akár ezer év is lehet. A jó minőség drága, de sokáig fogod viselni. A valódi bőr időtállóbb és szebben idomul a testhez, komfortosabb viselet, viszont állati eredetű. A növényi bőröket egyelőre még nem használják tömeggyártásban, de nagyszerű vegán alternatívája lehet a bőrnek.

Full-grain bőr
Top-grain bőr
Napa bőr
Hasított vagy velúr bőr
Nubuk bőr
Split bőr

A legtartósabb a teljes, vagyis full grain bőr. Mivel természetes anyag, így a textúrája egyedi. Az anyag az állat szőre alól származik, és enyhén nedvességálló. Szépen öregszik, idővel gyönyörű patina alakul ki a felületén. A teljes bőrből készült dzsekik általában a legdrágábbak, de rendkívül tartósak is. A top-grain, vagyis a felsőbőr is tartós, de a teljes bőrhöz képest kevésbé bírja a strapát. Ennél az anyagnál eltávolítják a bőr felső rétegét, elsimítva a hiányosságokat, de így veszít a tartósságából is. A felsőbőrből készült dzsekik olcsóbbak, a felületük egységesebb, és gyakran védőbevonattal vannak bevonva. A napa bőr egy általános kifejezés, több típusú bőrt is értenek alatta, ami közös bennük, az a rendkívül puha tapintás. A hasított bőr, vagy velúr bőr egy olyan bőrtípus, amely az állat bőrének alsó részéből készül, puha felületet biztosítva. A velúr lágyabb, vékonyabb és nem olyan erős, mint a teljes bőr. A nubuk a nyersbőr külső felületének – szőroldal, színoldal – érdesítésével (felcsiszolásával) készül. Felületén apró bolyhok vannak, így meglehetősen jól ellenáll a szennyeződéseknek és a kopásnak. A split bőr a bőr rostos részéből készül, miután a felső réteget elválasztották a nyers bőrtől. Használhatják rá a valódi bőr kifejezést, de valójában nem az, mert poliuretánnal vonják be, hogy a teljes bőrre hasonlítson a textúrája. A műbőr bőrszerű szintetikus anyag. Bár kevésbé rugalmas és tartós, mint a valódi bőr, vegán és olcsó.

Az ár

A bőrdzsekid árát elsősorban az anyag és a márka határozza meg. A valódi bőrből készült dzsekik ára 30.000 Ft körül indul és a határ a csillagos ég. 100.000 – 150.000 Ft felett már nem csak a minőséget fizeted meg, hanem a márkát, a dizájnt vagy ha méretre készül, akkor ennek a munkadíját. A műbőr verziók olcsóbbak, de hosszabb távon nem kifizetődő műanyagot venni. Egy minőségi dzseki viselésenkénti ára kihozható alacsonyabbra.

Az outfitek
Fashion Jackson
Fashion Jackson
Fashion Jackson

2. A ballonkabát

Az illeszkedés

Egy ballonkabát, más néven viharkabát mindig jó választás, egyszerűen azért, mert soha nem megy a divatból. Az illeszkedés vizsgálatánál a kabát és az ujjak hosszára, valamint a bőségre koncentrálj. A kabát hossza a magasságodtól és a testalkatodtól függ. Ha alacsonyabb vagy, akkor a két legjobb opciód a combközépig, illetve a bokáig érő fazon. Kerüld a köztes midi fazont, mert előnytelen, ha pont a vádlid legvastagabb részéig ér a kabát. A kabát bősége legyen elegendő ahhoz, hogy egy közepesen vastag pulóvert is fel tudj venni alá kényelmesen. A ballonkabátok szinte mindig el vannak látva övvel, ezzel az oversize fazonokat is tudod karcsúsítani. Az ujja, hasonlóan a bőrdzsekihez, érjen a csuklód alá, a hüvelykujj ízületéig. Tartsd szem előtt, hogy a kétsoros gombolás szélesíti a felsőtested, a váll-lapok pedig a vállad.

A klasszikus, kétsoros gombolású rövid Burberry ballonkabát
A klasszikus, kétsoros gombolású hosszú Burberry ballonkabát
A fazon

A ballonkabát könnyen felismerhető jellegzetes részleteiről. A klasszikus fazon kétsoros gombolású, kigombolható váll-lapokkal, a jobb oldalán hajtókával, zsebekkel és övvel, az ujján kicsatolható/gombolható hajtókával rendelkezik. A hátán mély hajtóka, az alján takart lépéshasíték van. A klasszikus fazon mindig bélelt. A hagyományos szabással nem tévedhetsz, de ha újdonságra vágysz, akkor keress olyan érdekes szabásokat és részleteket, mint az oversize, a kontrasztos vagy a patchwork. Ha funkcionális kabátot szeretnél, akkor a vízálló, kapucnis kabát minden igényed kielégíti. Arra figyelj, hogy a kapucni lecsatolható legyen, mert így elegáns szettekhez is fel tudd majd venni a ballonkabátod.

A klasszikus
A kombinált
Az oversize
A velúr
A szín

A semleges színű darabokat a legkönnyebb kombinálni. A ballonkabát ikonikus színei a teve-szín, a camel és a bézs különböző árnyalatai. Természetesen a fekete is remek választás, hasonlóan mint a navy, a khaki, a púderpink vagy a szürke. A mintás (pl. kockás) és a feltűnő színű (pl. piros) kabátok nem számítanak alapdarabnak, bár kétségkívül stílusosak. Ha biztosra akarsz menni, bézs kabátot veszel.

Bézs
Khaki
Navy
Fekete
Az anyag

A ballonkabátok eredetileg vízálló, nagy teherbírású pamut gabardine anyagból, bőrből vagy pamut-puplinból készültek. Manapság már szinte bármilyen anyagot megtalálsz a kínálatban, mégis azt javaslom, hogy maradj a hagyományos anyagoknál, ugyanis kiállták az idő próbáját. A bélés anyaga a leggyakrabban cupro vagy pamut, olcsóbb kabátoknál poliészter. Lehetőleg gyűrődésmentes anyagot válassz és ezt teszteld is le, amikor felpróbálod a kabátot.

Gabardine
Bőr
Pamut-puplin
Twill
Poliészter
Az ár

A ballonkabátok ára 10.000 Ft és 300.000 Ft között mozog. Az olcsóbb kabátok poliészterből készülnek és béleletlenek. A jobb minőség 25.000 Ft-nál kezdődik, vigyázz azonban mert az ár még nem garancia a minőségre. Kínában gyártott, 100% poliészter kabátokat is árulnak 50.00 Ft felett. Vizsgáld meg alaposan az anyag-összetételt, a szabást és a varrást is. Érdemes szétnézni akár az ebay-en is, mert kifoghatsz akár egy klasszikus Burberry-t is.

Az outfitek
Pinterest
Pinterest
Pinterest

3. Őszi blézer(ek)

Az illeszkedés

Egy megfelelő őszi blézer nem csak melegen tart, hanem kifinomultságot és stílust is kölcsönöz a megjelenésednek. A blézereknél is három kulcsfontosságú terület van, amely eldönti, hogyan áll rajtad az adott darab. A blézer hossza függ a testalkatodtól és a magasságodtól. Azt tartsd szem előtt, hogy a rövidebb, crop stílusok a derékra irányítják a fókuszt, míg a hosszított verziók összenyomhatnak. Figyelj arra is, hogy ha pont a csípőd legszélesebb részén végződik a zakó, akkor szélesíteni fog. Attól függően válaszd ki a hosszt, hogy mit szeretnél elérni, melyik testrészed hangsúlyoznád vagy rejtenéd el. Kétféle ujjhosszt javaslok, egyrészt a hagyományos hosszú ujjat, ami a csuklód alá ér, másrészt a háromnegyedes fazont, ha petite vagy. A vállak hosszánál arra ügyelj, hogy ne legyen se túl szűk, se túl bő, érjen a természetes vállvonaladig, a vállcsontig. A válltömés ízlés kérdése is, de például a körte alkathoz remekül passzol. Ugyanakkor az extrém nagy válltöméses blézerek nem számítanak alapdarabnak.

Mielőtt megveszed, gondold át, hogy mivel fogod viselni. Ha szeretnéd kabátként hordani, akkor válassz lazább szabást vagy egy mérettel nagyobbat, hogy egy pulóver is elférjen alatta. Ha önmagában, vagy például egy selyemtoppal viselnéd, akkor lehet szűkebb, alakra szabott.

Karcsúsított, csípőcsontig érő, kétsoros gombolású blézer
Bő szabású, egyenes, egysoros gombolású blézer
A fazon

Ha blézerekről van szó, könnyen elveszhetünk a hatalmas kínálatban. Jelenleg inkább az oversize fazonok számítanak trendinek, de a tudatosan épített gardrób a hagyományos, klasszikus fazonokra épít. A kétsoros gombolást akkor válaszd, ha nem gond, hogy szélesítik a felsőtested, az egysoros gombolású fazonokkal karcsúbb sziluettet érhetünk el. Természetesen az is befolyásolja, hogy előnyös lesz-e az adott blézer, hogy karcsúsított vagy sem a blézer. Egyik sem jobb a másiknál, a stílusod és a testalkatod szerint dönts.

Karcsúsított blézer
Egysoros gombolású blézer
Kétsoros gombolású blézer
Oversize blézer
Crop blézer
Tweed blézer
A szín

Egy semleges árnyalatú blézerrel nem hibázhatsz. A színét válaszd a saját színpalettádból és ügyelj arra, hogy jól menjen a gardróbod többi darabjához. Semleges színként ne csak a feketére és a szürkére gondolj, csodás őszi szetteket alkothatsz barna, bézs, bordó, nude pink vagy navy árnyalatokkal. Alapdarabként többnyire csak egyszínű ruhákat tartunk számon, ám az olyan klasszikus minták, mint például a kockás, a halszálkás vagy a tyúkláb-minta beleférnek a kategóriába. Visszafogottak, de mégis mozgalmasabbá teszik az outfited.

Fekete
Szürke
Barna
Bézs
Nude pink
Bordó
Navy
Kockás
Az anyag

Az anyag jelentősen befolyásolja, hogy milyen stílusú lesz az adott blézer. Ami nyáron a lenvászon, az az őszi és téli időszakban a gyapjú és a gyapjúkeverék. Kedvelt őszi anyag még a pamut, a bőr, a kordbársony és a tweed is. A különböző textúrák használata az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy egy kissé megfűszerezzük a megjelenésünk, de a legjobban kihasználható darabok mindig egyszerűek. A bélés leggyakrabban poliészterből, viszkózból, cupro-ból és ezek keverékéből, vagy jobb minőség esetén selyemből készül. Mielőtt megveszed a blézert, vizsgáld meg, hogy milyen a bélése. A bélés hiánya csak a pamut, casual darabok esetén elfogadható, hasonlóan ha csak félig bélelik ki. Nehéz elkerülni a poliésztert, ami nemcsak nem tart melegen, hanem olcsó hatású is, mert újonnan megfizethető áron mást ritkán találhatunk az üzletekben. A blézer az a ruhadarab, amelyet megéri méretre varratni vagy egy vintázs darabot átalakíttatni.

Merinó gyapjú
Gyapjúkeverék
Pamut
Halszálkás gyapjú-selyem
Tweed
Az ár

A blézerek ára jellemzően 10.000 Ft-tól indul, a jobb darabok 25.000 Ft-tól felfelé érhetők el. Az árat befolyásolja, hogy milyen anyagból készült az adott darab. Nem meglepő, hogy egy gyapjú-kasmír keverék blézer, amelynek selyem bélése van, drágább lesz, mint egy 100% poliészterből gyártott. Ha lazább a stílusod, és nem tartod mindennapi viseletnek a blézert, akkor azt javaslom, hogy egy semleges színű, letisztult, egysoros gombolású, karcsúsított fazont szerezz be és ne költs 30.000 Ft-nál többet és feltétlenül nézz szét second-hand üzletekben is.

Az outfitek
Lombard and Fifth
Lombard and Fifth
Lombard and Fifth

Leave a Reply

%d bloggers like this: